Tuchoměřická škola a jak s druhým stupněm

18.09.2022

Fandíme Tuchoměřické škole, chceme dál rozvíjet první stupeň, který tu máme a chceme, aby do naší školy chodily děti rády. Kromě prvního stupně je však nezbytné vyřešit i ten druhý. Letos poprvé nepřijala škola v Nebušicích všechny tuchoměřické děti do šesté třídy. A stále častěji je tak na stole otázka: Neměly už Tuchoměřice dávno stavět vlastní devítiletku a větší školu?

Za poslední čtyři roky Tuchoměřice investovaly do základní školy přibližně 12 milionů korun. Udělalo se toho opravdu hodně - nová venkovní učebna v amfiteátru nad školou, děti mají hřiště s umělým povrchem, kam mohou celý rok, zásadní rekonstrukcí prošly interiéry celé školy a všech učeben i krovy půdy a hlavně se podařilo pro školu koupit vedlejší budovu telefonní ústředny, která teď prochází velkou rekonstrukcí a začne v letošním školním roce sloužit dětem nejen pro kroužky, ale vzniknou tu i specializované učebny.

Tím to ale nekončí, už teď plánujeme dál. Další nová učebna by měla vzniknout nad dnešní kotelnou, škola potřebuje novou fasádu a učitelé nutně potřebují větší sborovnu - mají jediné společné zázemí v maličké místnosti. Chceme dál rozvíjet a vylepšovat naši základní školu. Ta má stále dost kapacity i pro nové rodiny, které se do Tuchoměřic v dalších letech přistěhují. Škola také nutně potřebuje tělocvičnu, kterou bude mít v nové kulturně-společenské hale, která vznikne místo dnešního kulturáku, který již dožil.

Tou důležitější otázkou je však druhý stupeň. Cestou podle nás není stavba nové velké spádové devítiletky v centru Tuchoměřic, do které by se pustily Tuchoměřice na vlastní triko. Aby byla škola opravdu kvalitní, skvěle vybavená a přilákala výborné učitele pro druhý stupeň, potřebuje opravdu hodně peněz. Je to příliš velké sousto pro obec naší velikosti.

Jen pro ilustraci. V roce 2019 postavily opravdu krásnou a úplně novou základní školu společně obce Psáry a Dolní Jirčany na Praze-západ. Náklady na stavbu školy byly tehdy 420 milionů korun, 114 milionů platily obce ze svého, na zbytek se jim podařilo získat dotace. Při nárůstu cen stavebních prací a materiálů v poslední době by se dnes náklady na obdobnou školu vyšplhaly hodně přes půl miliardy korun a skoro až ke čtvrt miliardě by se mohla přiblížit částka, kterou nepokryjí dotace a musela by ji obec vložit do projektu ze svého. Další miliony by pak stál její každoroční provoz. Novou základní školu stavěli v roce 2017 také v Chýni. Stála 282 milionů korun.

Správná cesta je podle našeho názoru jiná - spojit se s okolními obcemi, které jsou ve stejné situaci jako Tuchoměřice a společně začít řešit druhý stupeň pro děti z celé oblasti koordinovaně. Škola v Horoměřicích už nestačí a Statenice s Horoměřicemi hledají cestu, jak postavit novou školu. Lichoceves čeká velký stavební rozvoj a dnešní školy v Přílepech a Noutonicích na to nestačí. Středokluky začínají teď postupně školu rozšiřovat a zvětšovat a pracují na tom, aby získaly do svého majetku budovy bývalého učiliště v obci. I proto sem mohli letos začít chodit nově i někteří tuchoměřičtí šesťáci.

Stavba vlastní Tuchoměřické devítileté školy proto není rozumná. Počty Tuchoměřických dětí, které by pokračovaly na zdejší druhý stupeň, by byly tak nízké, že by nesplnila ani zákonný minimální limit 17 dětí na třídu na druhém stupni. Praxe posledních let ukazuje, že řada páťáků jde na gymnázia, řada rodičů chce, aby děti pokračovaly na některé z pražských škol, některé děti pokračují na Kladně i v jiných městech v okolí. Jen tuchoměřické děti by druhý stupeň nenaplnily. Škola by proto musela být spádová pro všechny z okolí, aby vůbec mohla existovat. Na takové škole musí pracovat společně obce z okolí, najít pro ni vhodné místo a také ji financovat společně. Oslovíme okolní obce a začneme s nimi hledat společné řešení, které bude dobře sloužit i dětem z Tuchoměřic při cestě na druhý stupeň.